O stomatologii - Dentyści

stomatologia estetyczna cieszyn

W miazdze wyróżnia się warstwę wewnętrzną

W miazdze wyróżnia się warstwę wewnętrzną, bogatokomórkową, i zewnętrzną, skąpokomórkową (tzw. warstwę Weila lub pas Weila). W warstwie Weila mają

O stomatologii - Dentyści stomatologia estetyczna cieszyn
początek naczynia chłonne, które opuszczają ząb przez otwór wierzchołkowy i deltę korzeniową. W miazdze występują sploty naczyniowe i nerwowe (np. splot Raschkowa). Niektórzy wliczają do miazgi (jako dwie najbardziej zewnętrzne warstwy) warstwę odontoblastów oraz tzw. prazębinę (tworzącą się zębinę, dopiero co wytworzoną przez odontoblasty).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Częste mycie zębów


Każdy chyba wie, zarówno dzieci jak i dorośli, że regularne mycie zębów jest bardzo ważne, żeby zachować je w dobrym zdrowiu i ustrzec się przed takimi chorobami jak próchnica. Jak często więc powinniśmy myć zęby? Wielu lekarzy stomatologów jest zdania, że zęby powinno się myć po każdym posiłku, jednak nie zawsze mamy czas lub warunki. Nie należy też przesadzać z częstotliwością mycia zębów, gdyż zbyt częste szczotkowanie może przyczynić się do osłabienia szkliwa. Jedno jest pewne – względne minimum to umycie zębów rano oraz wieczorem przed pójściem spać. Istotne jest, żeby po wieczornym szczotkowaniu nie spożywać żadnych pokarmów ani napoi słodzonych. Napicie się gorzkiej herbaty czy wody nie stanowi problemu. Wdrażając w życie nawyk regularnego mycia zębów z pewnością przysłużymy się ich zdrowiu.


Operacyjne usuwanie ósemki


W pełni rozwiniętym uzębieniu człowieka znajdują się 32 zęby, w tym 12 zębów trzonowych. Ostatnie zęby, znajdujące najbardziej z tyłu są tak zwanymi zębami mądrości. Nazywa się je tak, dlatego że pojawiają się dopiero po osiągnięciu dojrzałości u człowieka. Czas ich rośnięcia jest różny, mogą się pojawić przed dwudziestką, jak i po. Ich rośnięcie jest związane z bólem. Część ludzi decyduje się na usunięcie ósemek, albo z konieczności, albo uważając je za zęby zbędne. Z tego względu, że są z tyłu szczęki ciężko jest o nie właściwie dbać. Czasem nawet stomatolodzy sami rekomendują pacjentowi usunięcie ósemek, dlatego że mogłyby zniweczyć efekt leczenia ortodontycznego, kiedy mają mało miejsca na rośnięcie w szczęce. Usuwanie ósemek nie jest jednak koniecznie, jeśli w niczym nie przeszkadzają nie trzeba się ich pozbywać.