O kwestiach stomatologicznych - kilka porad - Dentyści

Klinika stomatologiczna Bytom

Czas na zdrowy uśmiech

Czas na pozytywne zmiany kojarzy się z uśmiechem. Jeżeli więc i my w swoim życiu chcemy wprowadzić takie dobre, pozytywne zmiany, to zacznijmy robić to już teraz. Przede wszystkim możemy skupić się na tym, by rozwiązać wszelakie pr

O kwestiach stomatologicznych - kilka porad - Dentyści Klinika stomatologiczna Bytom
oblemy zdrowotne. Na pewno warto jest udać się do dentysty, bowiem jak się okazuje większość Polaków nie robi tego systematycznie, a to duży błąd. Zadajmy sobie zatem to pytanie: kiedy ostatnio byliśmy w gabinecie stomatologicznym na kontrolnej wizycie? Większość z nas zwykle udaje się w to miejsce dopiero wtedy, kiedy zęby bolą niemiłosiernie i nie da się z owym bólem po prostu wytrzymać. Warto jest zatem zmienić swoje nastawienie i zacząć dbać o cały swój organizm zawczasu. To my decydujemy, w jakim stanie jesteśmy.
Wielu z nas zwleka z tym, by udać się do dentysty. To naprawdę duży błąd. Okazuje się niestety, że kolejki do stomatologa tworzą przede wszystkim ludzie, którzy nie potrafią wytrzymać z bólu. Gdyby ci sami przyszli kilka miesięcy wcześniej na kontrolę na pewno dałoby się uniknąć przykrych konsekwencji. Warto jest się zastanowić zatem nad tym, czy my sami przypadkiem nie popełniamy podstawowych błędów, które prowadzić mogą do tego, że po prostu nasze zdrowie marnieje z dania na dzień i z miesiąca na miesiąc. Jeżeli tak jest, to koniecznie powinniśmy zaprzestać kręceniu się tego bezcelowego koła. Udajmy się do gabinetu stomatologicznego już dziś i po prostu zacznijmy cieszyć się pięknym, szczerym, niczym nieskrępowanym i przede wszystkim zdrowym uśmiechem!


O mostach kompozytowych

System mostów kompozytowych ? metoda stosowana w stomatologii, opracowana przez Cezarego Turostowskiego, przy współpracy z Katedrą Ortodoncji Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

Pierwsze mosty wykonane zostały w Katedrze Ortodoncji i Ortopedii Szczękowej Pomorskiej Akademii Medycznej w 1992 roku. Początkowo traktowane jako tymczasowe rozwiązanie, po siedmiu latach, w wyniku postępów badań nad mostami uzupełnienia te zaczęto traktować jako docelowe.

Mosty początkowo wykonywano u pacjentów leczonych ortodontyczne z wrodzonym brakiem siekaczy bocznych górnych (dwójek). W późniejszych latach zaczęto uzupełniać także inne zęby, zwłaszcza przedtrzonowce. W części przypadków wzbogacano most kompozytowy o licówkę lub wydmuszkę porcelanową co spowodowało zwiększenie atrakcyjności mostu. Z czasem metoda ta znalazła także pozytywne zastosowanie wśród osób starszych.

Różne metody wykonania mostów określono wspólną nazwą SMK systemu mostów kompozytowych1.

Zwieńczeniem badań była praca doktorska napisana w czerwcu 1999 roku przez Cezarego Turostowskiego pt. "Mosty kompozytowe konstrukcji własnej stosowane w odbudowie górnych bocznych siekaczy". Patronat nad pracą objęła Prof.dr hab. Irena Karłowska.

W roku 2003 zostały zorganizowane liczne cykliczne kursy2 dla zainteresowanych lekarzy, a także warsztaty w akademickich, ortodontycznych ośrodkach dydaktycznych w całej Polsce.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/System_most%C3%B3w_kompozytowych


Dla kogo zawód stomatologa?


Czy stomatolog to profesja, którą może wykonywać każda osoba, czy są jakieś przeciwwskazania? Jako takich przeciwwskazań nie ma, aczkolwiek zdecydowanie żeby być dobrym stomatologiem, a nawet żeby po prostu skończyć studia stomatologiczne trzeba mieć świetną wiedzę z zakresu medycyny i umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy. Stomatolog powinien też umieć i lubić pracować z ludźmi. To nie jest takie proste zadanie i nie każdy są do tego nadaje. A w końcu dobrze jest pracować w tej dziedzinie, która nas rzeczywiście pasjonuje, w której się odnajdujemy i która dodatkowo daje bardzo duże korzyści majątkowe. Dla wielu osób taką właśnie dziedziną jest stomatologia!

W tekście tym zastanowimy się nad odpowiedzią na proste pytanie – jak zostać stomatologiem? Pytanie to zadaje sobie nie tylko rzesza potencjalnych studentów, maturzystów, którzy szukają swojej drogi życiowej i możliwości rozwoju w tej dziedzinie, która ich rzeczywiście pasjonuje. To pytanie zadają sobie także władze centralne, które kształtują politykę oświaty także w dziedzinie szeroko rozumianej medycyny, do której bez wątpienia zalicza się także stomatologia. Generalnie nie ma najmniejszego problemu z tym, żeby zostać stomatologiem jeśli dobrze zda się maturę. Studia w Polsce na ogół są publiczne, aczkolwiek trzeba zdać sobie sprawę z tego, że medycyna, stomatologia to kierunki bardzo trudne i nie jest tak, że idąc na studia na pewno się je skończy! To w końcu leczenie ludzkiego zdrowia, co ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego społeczeństwa.